Opinie o Nas

Strefa porad

Jak podłączyć szynoprzewody? Czym się różnią?

Oświetlenie
Jak podłączyć szynoprzewody? Czym się różnią?

Szynoprzewody to nowoczesne instalacje oświetleniowe, które za sprawą atrakcyjnego designu i niezwykłej funkcjonalności cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale też w prywatnych domach i mieszkaniach. Szynoprzewody oświetleniowe to świetny wybór m.in. do przestronnego salonu, gdzie zależy nam na wydzieleniu kilku stref, sypialni czy też pokoju dziecięcego. Co warto wiedzieć przed zakupem szynoprzewodów i jak wygląda ich montaż?

Jak działają szynoprzewody?

Szynoprzewód to specjalnie zaprojektowany system montażowy składający się z metalowej szyny montowanej na suficie oraz różnego rodzaju lamp, które są do niej podłączane. Istotą działania konstrukcji szynoprzewodowej jest mechaniczne połączenie elementów w celu przewodzenia energii elektrycznej. Specyficzna budowa szynoprzewodów daje nam duże możliwości w łączeniu opraw oświetleniowych. Co ważne, na szynie można montować dowolną ilość lamp w ramach fizycznie dostępnego miejsca, zyskując przy tym pożądany efekt. Czy to oznacza, że szynoprzewody są uniwersalne? Jak najbardziej tak! Modułowy charakter szyn, a także dostępność specjalnych łączników sprawia, że jesteśmy w stanie tworzyć instalacje w dowolnym kształcie – w linii prostej lub w kształcie litery T, L oraz X. Co ważne, szynoprzewody mogą być montowane nie tylko bezpośrednio na suficie, ale też na stalowych linkach, dzięki czemu zyskujemy idealne oświetlenie do wnętrz z wysokim sufitem, które zastąpi np. funkcjonalne lampy wiszące.

Jakie szynoprzewody wybrać? Rodzaje szynoprzewodów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szynoprzewodów. Te, po które sięgamy najczęściej, to:

  • jednofazowe – składają się z dwóch lub trzech przewodów. W przypadku szynoprzewodów dwuprzewodowych uziemienie znajduje się na plecach szyny. W 3-przewodowych widać z kolei 3 przewody: fazowy, neutralny i ochronny. Prąd przepływa w nich pomiędzy dwoma przewodami wzdłuż całej konstrukcji – fazą oraz przewodem neutralnym. Co to oznacza w praktyce? Wszystkie źródła światła umieszczone na takim szynoprzewodzie uruchamiają się i wyłączają równocześnie;
  • trójfazowe – ich konstrukcja zbudowana jest z trzech przewodów fazowych oraz jednego neutralnego. Pozwala to na dowolne operowanie punktami świetlnymi zainstalowanymi na szynoprzewodzie. Wybrane lampy można zasilać oddzielnymi fazami, dzięki czemu mogą uruchamiać się pojedynczo. W efekcie zyskujemy prosty sposób na wyeksponowanie konkretnego obszaru w pomieszczeniu, oszczędzając tym samym energię elektryczną.

Jakie szynoprzewody warto zatem wybierać – jedno- czy trójfazowe? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Modele trójfazowe zapewniają przede wszystkim:

  • większy wybór opraw w przypadku szynowodów trójfazowych;
  • większa kompatybilność pomiędzy różnymi producentami;
  • większa adaptowalność rozwiązań fabrycznie nieszynowych;
  • możliwość tworzenia sekcji;
  • możliwość zasilania z narożników, prostych łączeń i końcówek.

Pamiętajmy jednak o tym, że szynoprzewody jednofazowe wciąż są tańsze, bardziej dostępne, mniejsze gabarytowo i łatwiejsze w instalacji.

Szynoprzewody – jak podłączyć?

Jeżeli chodzi o szynoprzewody 1-fazowe, to tu na początek należy ściągnąć izolację z końcówek kabli szynoprzewodu, a następnie otworzyć przyłącze zasilające, wpiąć się bezpośrednio do przyłącza, a po tym wpiąć przyłącze w szynę. Na koniec należy upewnić się, czy zaciski są dokręcone. Jeżeli chodzi o szynoprzewody 3-fazowe, to tu również montaż instalacji jest dosyć prosty. W tym przypadku zamiast jednego przewodu fazowego podpinamy dwa lub trzy, w zależności od liczby faz w instalacji oraz szynie. Na początek otwieramy przyłącze zasilające, wpinamy się do niego, by na koniec przyłącze umieścić w szynie. Warto pamiętać tu jednak o polaryzacji, ponieważ przyłącze można umieścić w szynie wyłącznie z jednej strony. Na koniec mocujemy szynoprzewód w wybranym miejscu, korzystając w tym celu z dostępnych uchwytów lub wkręcając szynę na sztywno w suficie.