Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie
Serwis opraw awaryjnych
Moduł Awaryjny LED – Moduł Oświetlenia Awaryjnego
Niezbędnym elementem każdego oświetlenia awaryjnego jest odpowiednio dobrany moduł awaryjny LED, który włącza się w sytuacji, gdy zabraknie energii elektrycznej. Moduł oświetlenia awaryjnego jest odpowiedzialny za dostarczenie energii elektrycznej do instalacji po tym, jak dopływ napięcia z sieci elektrycznej zostanie odcięty.
W jaki sposób zasilany jest moduł awaryjny LED? Wykorzystuje się w nim niewielkie baterie, np. niklowo-kadmowe (Ni-Cd), dzięki którym nasza instalacja jest w stanie świecić nawet przez kilka godzin po tym, jak zabraknie prądu. Innym rozwiązaniem jest zasilanie przy użyciu baterii litowo-żelazowo-fosforanowych o podwyższonym czasie żywotności. Ważnym elementem modułu awaryjnego jest także elektroniczny system ładowania, który umożliwia szybkie ładowanie akumulatorów.
Moduł awaryjny LED – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
To, po jaki moduł awaryjny sięgniemy, powinno zależeć od kilku kluczowych czynników – źródła światła, mocy modułu, napięcia zasilającego, a także schematu podłączenia modułu. Warto pamiętać, że źle dobrane źródło światła nie tylko nie będzie pełnić swojej funkcji, ale także może doprowadzić do uszkodzenia całej instalacji.
Każdy moduł awaryjny LED obsługuje źródło światła o określonym poborze mocy i napięciu zasilającym. By cała konstrukcja działała prawidłowo, moduł musi pracować ze źródłem o odpowiedniej mocy, a także napięciu (np. 12V, 24V, 230 V). Ostatnią kwestią jest prawidłowe wpięcie modułu awaryjnego do schematu podłączenia, który powinien być umieszczony w karcie katalogowej lub instrukcji obsługi. Warto zatem przed zakupem upewnić się, czy dany moduł możemy podłączyć do naszej lampy.
Moduł oświetlenia awaryjnego – gdzie jest niezbędny?
Moduły oświetlenia awaryjnego są niezbędne w niemal każdym obiekcie publicznym, w którym brak dostępu do prądu może wiązać się z uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet ze śmiercią. W związku z tym ich montaż zaleca się głównie w salach konferencyjnych, kinach i teatrach, a także na drogach ewakuacyjnych oświetlonych sztucznym światłem.