Opinie o Nas

Strefa porad

Dlaczego żarówki LED migają?

Dlaczego żarówki LED migają?

Diody LED to rewolucja na rynku oświetleniowym. W porównaniu do klasycznych żarówek zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, a także działają zdecydowanie dłużej, dzięki czemu są ekonomiczne. Mimo że w większości przypadków żarówki LED charakteryzują się długą żywotnością i niską awaryjnością, to czasem możemy spotkać się ze zjawiskiem migotania. Dlaczego żarówki LED migają? Jak pozbyć się tego problemu?

Jak migotanie światła wpływa na samopoczucie?

Migotanie żarówek LED, nawet le ledwo widoczne lub niewidoczne całkowicie, negatywnie oddziałuje na układ nerwowy. Może powodować bóle i zawroty głowy, mdłości, swędzenie i pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją oraz rozdrażnienie. Niestety długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z migoczącym oświetleniem może nawet prowadzić do uszkodzenia wzroku. Efekt migotania jest też szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących na epilepsję. Migająca żarówka LED może szkodzić zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby szybko pozbyć się problemu!

Klasyczna żarówka a ledowa – działanie

W domowych instalacjach elektrycznych płynie prąd zmienny (AC) o częstotliwości 50 Hz. W praktyce oznacza to, że sygnał napięcia przepływa naprzemiennie 50 razy na sekundę. Klasyczne żarówki, dzięki swojej specyficznej budowie i zasadzie działania, utrzymują rozświetlony żarnik między falami. Niestety taki sposób pracy ma też swoje wady. Przede wszystkim generuje potężne straty energii, co wiąże się z dużymi wydatkami za prąd.

Dioda LED jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na zmiany zasilania. Podłączona bezpośrednio do sieci migotałaby aż 50 razy na sekundę. Zapobiegać ma temu specjalny zasilacz, który przekształca prąd zmienny w stały, a także transformator, który obniża napięcie z 230 V na 12 V. Dzięki temu lampa utrzymuje stałe napięcie, a efekt migotania nie pojawia się.

Dlaczego żarówki LED migają – 3 powody

Żarówka LED miga z kilku powodów. Pierwszym z nich jest kiepska jakość wykonania diody. Niedokładne lutowanie poszczególnych elementów czy niewystarczające chłodzenie może zaburzyć prawidłowe działanie żarówki.

Inny powód to wyposażenie żarówki w zasilacz o niewystarczającej mocy bądź w nieodpowiedni ściemniacz. Czasem przyczyna migania leży w wadliwej instalacji elektrycznej.

Jak uniknąć efektu migotania żarówek LED?

Aby mieć pewność, że żarówki LED będą działać poprawnie, wybieraj te ze sprawdzonych źródeł. Postaw na jakość, która jest gwarancją wybitnej żywotności i niskiej awaryjności oświetlenia.

Jeśli mimo dobrych jakościowo żarówek, migotanie dalej występuje, upewnij się, że problem nie leży po stronie domowej instalacji elektrycznej. Żarówka LED może bowiem ujawnić wady instalacji. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Remont nie tylko zapewni żarówkom prawidłowe działanie, ale też podniesie bezpieczeństwo budynku.

Pamiętaj też o wyborze odpowiednich lamp. Zwróć uwagę na to, aby źródło światła było dobrze zintegrowane z oprawą. Wiele lamp LED z niższych półek cenowych wyposażonych jest w podzespoły gorszej jakości, co przekłada się na ich wadliwe działanie.

Na żarówkach LED nie warto oszczędzać! Inwestycja w porządne diody to inwestycja w ekologię, energooszczędność i, co najważniejsze, w zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników.