Opinie o Nas

Strefa porad

Paski LED – Na to musisz zwrócić uwagę przed zakupem

Oświetlenie Dekoracje Wnętrza
Paski LED – Na to musisz zwrócić uwagę przed zakupem

Możliwości wykorzystania pasków LED są tysiące i ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, są one coraz bardziej popularne co przekłada się na coraz szersze zastosowanie, już nie tylko blaty i szafki, coraz więcej osób decyduje się na tworzenie z nich ciekawych wzorów na ścianach, które służą nie tylko oświetleniu, ale dają niesamowity efekt wizualny. Paski LED mogą mieć swoje zastosowanie również jako konturowe oświetlenie elewacji lub podświetlenie ścieżek, alejek i podjazdów. Należy jednak pamiętać, że ich dobór musi być przemyślany, aby mogły służyć na długie lata. Na co więc trzeba koniecznie zwrócić uwagę, przed ich zakupem?

Odporność na pył i wodę IP

Czyli oznaczenie ochrony przed wnikaniem ciał stałych, pyłu i wody to jeden z najważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze taśmy LED – musimy pamiętać, że jest to urządzenie elektryczne więc z jednej strony nieodpowiednie zabezpieczenie jej przed wodą może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem taśmy, z drugiej strony, może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkownika.

  • IP68 – to konieczność, kiedy taśma LED znajduje się w strefie 0 tj. bezpośrednio w kabinie prysznicowej
  • IP44 - taśmy w pomieszczeniach wilgotnych np. łazienka
  • IP20 – W innych przypadkach niż wyżej wymienione.

·  

  Jeśli mamy taką możliwość sięgajmy po paski LED w osłonie z akrylu, taśma w osłonie żelowej cechowała się będzie znacznie krótszą żywotnością ze względu na gorsze odprowadzenie ciepła. Pamiętajmy o tym, że paski LED nawet z wysokim IP są dedykowane do zastosowań wewnętrznych, jeśli chcemy używać taśmy na zewnątrz, niezbędny będzie specjalne dedykowane rozwiązanie.

Napięcie

Pod względem napięcia, Paski LED możemy podzielić na 12V i 24V, te pierwsze mają jednak dużo więcej wad niż zalet, są one przede wszystkim mniej trwałe, wiąże się to z tym, że mają większą tendencję do przegrzewania się. Czas pracy paska 12v określa się na około 20-25tyś godzin – w praktyce biorąc pod uwagę długie interwały pracy, nawet 20 tyś godzin jest nieosiągalne, co możemy łatwo zweryfikować zaglądając do warunków gwarancyjnych poszczególnych producentów, którzy chętnie określają maksymalną długość interwału. Kolejną jej wadą jest to, że mają one dużo większy potencjał do generowania zakłóceń elektromagnetycznych. Przy prostych projektach, w których jakość i trwałość nie są najważniejsze, mogą one znaleźć swoich odbiorców, zwłaszcza, że ich cena jest znacznie niższa. Jeśli chodzi o paski LED na 24V to główną zaletą jest to, że ich trwałość jest nieporównywalnie większa, ze względu na grubszy podkład a co za tym idzie lepsze odprowadzenie ciepła. Paski te nie wytwarzają tak dużych zakłóceń elektromagnetycznych a co za tym idzie nie wymagają dodatkowego ekranowania. Ich wadą może być jedynie cena, która jest wielokrotnie wyższa od tych 12V – lecz biorąc pod uwagę większą trwałość, ostatecznie ich montaż jest bardziej opłacalny.  

Cięcie

Sekcja cięcia – czyli najmniejsza jednostka paska, którą możemy obciąć bez ryzyka uszkodzenia diod. Jest to jeden z najczęściej pomijanych parametrów a ma kluczowe znaczenie w procesie montażu, jego pominięcie może stworzyć wiele problemów z uwagi na to, że rozpiętość długości pojedynczej sekcji cięcia waha się od jednej diody czyli kilku milimetrów do nawet 10cm. Może się więc okazać, że przy niewłaściwym doborze paska, sekcja ciecia nie pozwoli nam dokładnie wymierzyć paska do profilu, tworząc na początku lub na końcu instalacji nieestetyczną ciemną przestrzeń.

Szerokość

Taśmy LED często kojarzą nam się z nieestetycznymi punktami, szczególnie widocznymi przy płytko lub powierzchniowo zamontowanych paskach. Aby uniknąć tego efektu warto zwrócić uwagę na gęstość taśmy, która może wahać się od 60 do nawet 700 diod na metr, osobną kategorię pasków stanowią te z oznaczeniem COB będące jedną linią luminoforu. Upraszczając możemy założyć, że przy profilu powyżej 18mm gęstość taśmy 120 diod/m będzie na granicy wystarczalności i równomierności, przy niższych profilach minimum dla równomierności to 280 diod/m.

Cięcie

Warto przy wyborze taśm LED zwrócić uwagę na ich szerokość, po pierwsze ze względu na dostępną ilość miejsca we wnętrzu po drugie ze względu na szerokość profilu. W przypadku zastosowań ogólnych najczęściej będziemy korzystać z pasków 8mm lub 10mm, w przypadku zastosowań wymagających mocniejszych pasków z większym strumieniem świetlnym warto skorzystać z pasków o szerokości 12mm. Możemy również sięgnąć po paski do podświetlenia szyb, wtedy ich szerokość będzie wynosiła ok 6mm. Przy aplikacjach wymagających bardzo wąskich pasków jak np. oświetlenie boczne lustra, optymalnym rozwiązaniem będą paski super slim o szerokości nawet 4mm.

Temat pasków LED jest coraz częściej poruszany przy planowaniu zagospodarowania przestrzeni świetlnej wnętrza, są one funkcjonalne, mają wiele więcej możliwości i wariantów montażu od tradycyjnego oświetlenia. Z doświadczenia wiemy, że mogą one dać niesamowity efekt i cieszyć przez długie lata, należy jednak przemyśleć, które rozwiązania będą najlepsze i nie bagatelizować ich cech, które mają kluczowe znaczenie dla trwałości i ostatecznego efektu.