Opinie o Nas

Strefa porad

Na co zwrócić uwagę przy doborze paneli led?

Oświetlenie
Na co zwrócić uwagę przy doborze paneli led?

Panele LED są jednymi z najpopularniejszych rodzajów opraw występującym powszechnie w biurach, gabinetach lekarskich, obiektach użyteczności publicznej i sklepach. Za ich powszechnością stoi łatwa adaptacja do istniejących instalacji, prosta i tania konstrukcja oraz duża oszczędność energii elektrycznej w porównaniu z oprawami rastrowymi 4x18W i 2x36W. Wybór odpowiedniego produktu nie jest jednak zadaniem łatwym, ponieważ popularność tego rodzaju opraw skusiła importerów do wprowadzenia na rynek wielu słabej jakości opraw.

Na co zwrócić więc uwagę?

Sposób montażu

Zdecydowana większość opraw zostanie zamontowana w suficie kasetonowym 120x30 lub 60x60cm w tym przypadku kształt i materiał ramki nie powinien mieć dla użytkownika większego znaczenia. Na budowę panela warto zwrócić uwagę, jeśli planujemy go zwiesić lub zainstalować na klipsach montażowych w płycie karton gips, w takiej sytuacji dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy wybrać oprawę z zamontowanymi płytkami instalacyjnymi w tylnej części obudowy. Zupełnie osobną kategorią są oprawy do montażu natynkowego, warto jednak w tym przypadku zastanowić się nad dedykowanym rozwiązaniem zintegrowanym z konstrukcją panela, ten rodzaj opraw cechuje się łatwiejszym montażem, większą estetyką oraz łatwiejszym utrzymaniem w czystości. Jeśli zdecydujemy się na panel z zewnętrzną ramką warto wybrać rozwiązanie umożliwiające nam połączenie ramion przed montażem na suficie w przeciwnym wypadku niewielkie błędy w połączeniu poszczególnych elementów mogą uniemożliwić montaż panelu

Materiał i rodzaj dyfuzora

Dyfuzor, czyli element rozpraszający światło, może być zarówno najmocniejszą jak i najsłabszą stroną oprawy ponieważ decyduje o tym czy będzie świeciła równomiernie całą swoją powierzchnią, czy zmieni w trakcie użytkowania swoje parametry a nawet decyduje o aspekcie wizualnym. Można wyróżnić 3 podstawowe materiały stosowane w dyfuzorach: polistylen  (PS), policarbon (PC) oraz (PMMA), polistylen jako jedyny ma tendencję do silnego żółknięcia oraz wyginania warto więc unikać tego rodzaju paneli. W przypadku rodzaju dyfuzora sytuacja jest bardziej skomplikowana, powszechnie występują w panelach dyfuzory mleczne oraz pryzmatyczne, te pierwsze charakteryzują się większym kątem świecenia i niższą ceną, natomiast panele z pryzmą świecą węziej przez co generują mniejszy współczynnik olśnienia.


Wskaźnik oddawania barw

Wskaźnik oddawania barw jest parametrem, na który warto zwracać uwagę niezależnie od rodzaju oprawy, w przypadku paneli LED zdecydowana większość opraw charakteryzuje się CRI 80, dostępne są jednak na rynku oprawy z CRI>90.
Panelami z podwyższonym wskaźnikiem oddawania barw warto się zainteresować szczególnie jeśli planujemy ich używać w miejscach wrażliwych na postrzeganie kolorów np. sklepie, gabinetach lekarskich, dentystycznych i protetycznych czy przy specjalistycznej produkcji.

Skuteczność świetlna

Skuteczność świetlna to stosunek mocy do strumienia świetlnego generowanego przez oprawę, warto zatem weryfikować ten parametr i w miarę możliwości wybierać najwyższy. Wysoka skuteczność świetlna to mniejsza moc bez spadku natężenia oświetlenia, a więc także większa oszczędność prądu. Na chwilę obecną absolutnym minimum jest 80lm/W, 100 lm/W charakteryzuje produkty dobrej jakości natomiast topowe oprawy mają skuteczność od 120 do nawet 160 lm/W. Warto również zwrócić uwagę na sposób podawania skuteczności i strumienia, niektórzy producenci podają parametry diod a nie gotowej oprawy dzięki czemu uzyskują zdecydowanie lepsze wyniki niż konkurencja co w praktyce po uwzględnieniu strat oprawy i zasilacza skuteczność wraca do rynkowej średniej. Niestety ta praktyka jest stosowana nie tylko przez jakościowy margines, ale również przez niektórych renomowanych producentów, warto więc zachować czujność.

Możliwość sterowania ilością światła

Coraz częściej mamy możliwość sterowania ilością światła w zależności od potrzeb, nastroju, realizowanego procesu czy ilości oświetlenia zewnętrznego, warto więc na etapie doboru opraw zwrócić uwagę czy producent przewidział funkcję ściemniania.
W przypadku paneli najpopularniejsze są systemy DALI wymagające 5 lub w specyficznych sytuacjach 3 przewodów lub 1-10V wymagające 4 przewodów.